پارکور چیست؟


 

پارکور در ایران ورزش جا نیفتاده ای هست و خیلی ها تا حالا اسم آن راهم نشنیده اند و بدتر از آن عده ای درک نادرستی از این ورزش دارند مثلآ میگن این ورزش مال دزد هاست که از در و دیوار بری بالا یا عده ای فکر میکنند که پارکور جنگولک بازی ، بدل کاری ، حرکات آکروباتیک ، کلکل و… این چیز هاست که همگی اشتباه و غلط محض است.
پارکور مثل سایر ورزش ها ذهن شما رو از این دنیای کثیف آزاد می کنه واسترس رو به شدت کاهش می ده. به شما یاد میده چطوری با مشکلات زندگی مبارزه کنید. چون کم کم یاد می گیرید که نباید به خاطر وجود یک مانع مسیرتان را عوض کنید. باید مانع را از سر راهتان بردارید.

 

 

پارکور در دسته ورزش های بسیار خطرناک (Extreme) قرار نمی گیره ولی خوب ورزش خطرناکی هست و باید در آن سیاست ، صبر ، خود باوری ، شجاعت و… داشته باشید که با تمرین همه اینها را بدست میارید که در زندگی بسیار کمکتون میکنه.
واسه انجام تمرینات مطلوب پارکور باید کمی آمادگی بدنی (انعطاف و وزن مناسب و…) داشته باشید ولی با نداشتن اینها هم میتونید تمرینات پارکور رادر حد خودتان انجام دهید.


 

عده ای فکر می کنند پارکور یعنی کله خر بودن ! میگن وقتی پله هست چرا از دیوار بپریم؟ خوب وقتی می تونید توپ رو با دست ور دارید و بدوید توی دروازه حریف و توپ رو بندازید اونجا چرا انقدر جون می کنید با پا بهم پاس می دید و… ، وقتی می تونید با هلی کوپتر یا تله کابین بروید بالای کوه چراکوه نوردی می کنید که آخرش هم از اونجا بیفتید پایین؟
پس می بینید که ذات ورزش همین است و ذات پارکور هم مثل سایر ورزش ها گذر از موانع است. ورزشکاران بخاطر علاقه ورزش می کنند لازم نیست حتمآ با دید سود و منفعت جویی به ورزش نگاه کنید.
پارکور مثل همه ورزش های دیگه دنیایی از تکنیک و فلسفه است. یک انسان عادی وقتی از ارتفاع 4 متری بپرد بدون شک آسیب می بیند در حالی که یک پارکور کار به سادگی از آن ارتفاع می پرد بدون اینکه کوچکترین آسیبی ببیند، او با استفاده از فنون پارکور فشار وارد بر پاها را دفع می کند و صحیح وسالم می رود.

 

 

 

 

 تاریخچه پارکور
پارکور از قدیم و زمانی که انسان نیاز به شکار کردن و شکار نشدن داشت وجود داشته است اما جرقه های پارکور به معنی امروزی توسط یک سرباز فرانسوی جنگ ویتنام به نام ریموند بل (Raymond Belle) زده شد. او در جنگ نیاز به هنری برای تعقیب و فرار ، امداد و نجات داشت. او از جمله آتش نشان های دلیر نیز بود و چندین ماموریت بسیار خطرناک را انجام داده بود. حدودآ 28سال پیش در یکی از روستاهای اطراف فرانسه پسر ریموند ، دیوید بل (David Belle)بعضی از این حرکات پدر خود را با بازی های کودکانه با دوستانش آمیخته بود.وقتی بزرگتر شدند روی این هنر کار کردند و آن را به این شکل امروزی تبدیل کردند. در اصل پدران این رشته دیوید بل و سباستین فوکان (Sebastian Foucan) هستند.
بعد از مدتی بین سباستین فوکن و دیوید بل اختلافاتی بر سر عقاید مختلف بوجود آمد که منجر به تقسیم شدن این رشته به دو بخش متفاوت شد. سباستین معتقد بود که در پارکور باید کمی حرکات نمایشی و خلاقانه و زیبا وجود داشته باشد ، اما دیوید می گفت زیبایی حرکات هیچ اهمیتی در پارکور ندارد.پس سباستین رشته جدیدی به نام Free Running را پایه گذاری کرد.


تفاوت Free Running با Parkour در طرز تفکر برای گذر از موانع است.

Parkour : رسیدن از نقطه A به B در سریعترین زمان ممکن با استفاده ازتوانایی های بدن انسان.

Free Running : رسیدن از نقطه A به B با زیبا ترین ، خلاقانه ترین ،هارمونیک ترین حرکات در کوتاه ترین زمان ممکن با استفاده از توانایی های بدن انسان. 

/ 18 نظر / 1000 بازدید
نمایش نظرات قبلی
V.I.O.L.E.T

اگه رنگ مورد علاقتم بپرسم بعد می تونم آدرس بدم بری خواستگاری....:))

V.I.O.L.E.T

آپت عالــــــــــــــــــی بود داداشی بای

V.I.O.L.E.T

دسته شما درد نکنه بی جنبه هم شدیم؟ شوخی سرت نمیشه هاااااااااااااا

...

چراپارکو در ساری وجود ندارد؟

...

من ورزش پارکور را خیلی دوست دارم اما چون دراین جا امکانات نیست نمیتونم برم

مرتضی

خب که چی؟

سوگند

ممنون....ممنون....[گل][گل][گل][گل][گل] ولي من نميدونم اين ورزش واسه خانوم هاهم هست يانه؟[ناراحت]

به این سایت هم سر بزن gembooo.blogfa,com[شکست]

امیر

سایتتون عالیه لطفا به سایت من سر بزنید و نظر بدید

بب

ارکور مثل سایر ورزش ها ذهن شما رو از این دنیای کثیف آزاد می کنه واسترس رو به شدت کاهش می ده. به شما یاد میده چطوری با مشکلات زندگی مبارزه کنید چرت بود.